چگونه درست و منطقی عذرخواهی کنیم

هیچ کس راضی به آزرده کردن یا آسیب رساندن به اطرافیان خود نیست اما اگر ناخوداگاه این اتفاق بیفتد باید در پی جبران آسیب وارد شده باشد. اصولا عذرخواهی در پی یک کار یا اتفاق اشتباه انجام می‌شود.

گاه عذرخواهی کردن چیزی از تاثیر مخرب آن اتفاق کم نمی‌کند اما معمولا بهتر است همیشه این کار انجام شود زیرا انجام آن بهتر از انجام ندادن آن است. عذرخواهی از اهمیت زیادی برخوردار است و در هر فرهنگی انجام می‌شود. در ادامه این مطلب همراه مهرارقام باشید.

برای برخی عذرخواهی کردن سخت است اما برای جبران خسارت باید انجام شود. شاید ندانید که این کار نیز مانند دیگر کارها باید اصولی انجام شود و راه و روش خودش را دارد. اگر به دنبال سر و سامان دادن به اوضاع و بهتر کردن رابطه خود هستید حتما عذرخواهی کنید. برای این که رنجیدگی و کدورت را از بین ببرید از روشهای زیر پیروی کنید و یک عذرخواهی خوب و اصولی انجام دهید.

چگونه درست و منطقی عذرخواهی کنیم

بیان تأسف

پیش از هر کاری لازم است ابراز کنید از اتفاقی که افتاده متاسفید. ابراز تاسف شما نشان می‌دهد که در کار شما عمدی نبوده و خود نیز از وجود چنین حادثه ای پشیمانید. بهتر است این کار را رو در رو انجام دهید.

توضیح علت اتفاق

برای این که پشیمانی شما از اتفاق پیش آمده بیشتر خود را نشان دهد بهتر است توضیح دهید چرا چنین شده است. همیشه گفت‌وگو کردن بهترین روش است زیرا سوءتفاهم را نیز از بین می‌برد. صحبت کردن در مورد مشکلی موضوع را شفاف و لایه‌های پنهان آن را آشکا می‌کند.

درخواست بخشش

پس از این که در مورد حواشی اتفاق افتاده صحبت کردید بهتر است قویتر عمل کرده و درخواست بخشش کنید. عذرخواهی کرد برای برخی کار سختی است اما شما باید قدرت‌نمایی کنید. فراموش نکنید شما باید در مورد کار اشتباهی که انجام داده‌اید عذرخواهی کنید نه به خاطر حسی که طرف مقابل دارد. شما مسئول احساسات او نیستید بلکه مسئول کارهای انجام داده خود هستید. برای مثال به جای این که بگویید «از این که با حرفهایم ناراحتتان کردم عذر می‌خواهم» بگویید «متاسفم که جملات دردناکی به شما گفتم».

قبول مسئولیت

اگر واقعا در اتفاق پیش آمده مقصر هستید آن را به گردن بگیرید. این کار شما نشان از مسئولیت‌پذیریتان است. این کار بسیار دشوار است اما قرار گرفتن در چنین موقعیتی و عذرخواهی کردن از شما انسانی قویتر و مورد اعتمادتر می‌سازد.

پیشنهادى براى جبران

حال که قبول مسئولیت کردید بهتر از خودتان پا پیش بگذارید و برای جبران خسارت پیشنهادی ارائه کنید. از هر کار مثبتی که می‌تواند اتفاق پیش آمده را جبران کنید استفاده کنید. خواسته یا ناخواسته اشتباه از شما بود پس بهتر است در پی جبران آن باشید.

خواندن 103 دفعه

نظر دادن

فرم

تماس

آدرس: خیابان شهید دکتر بهشتی، خیابان پاکستان، کوچه حکیمی، پلاک 15، طبقه پنجم شرقی

ایمیل: info[at]mehrargham.com

تلفن: 2188530752 98+

فکس: 2188511721 98+

کدپستی: 1531745818

بالا